תזונה ומנופאוזה

מאכלים עשירים בסידן למניעת אוסטאופורוזיס, מאכלים אשר מרוממים את מצב הרוח ונלחמים בדיכאונות, ויטמינים המזינים את הקרקפת ומונעים נשירה ועוד. ישנם מזונות רבים הנלחמים בתופעות המנופאוזה, אז מה מומלץ? וממה כדאי להימנע?

*מאמר זה אינו נכתב על ידי תזונאית.
מומלץ להיוועץ עם תזונאית לגבי תזונה נכונה בעת המנופאוזה, הכוונה נכונה לאכילת כמויות בריאות מכל אחד מהמזונות וטיפים ועצות נוספות בנושא תזונה.

עם בוא המנופאוזה, גוף האישה עובר שינויים רבים ומערכות שונות נחלשות ועוברות תהליך הזדקנות מואץ. אל המערכות אשר נחלשות מצטרפים מצבי הרוח הירודים, הדיכאונות והחרדות. אז איך תזונה בכל זאת מתגברת על התופעות הללו ומטיבה עם גופנו ונפשנו?

המזונות אשר מרוממים את מצב הרוח – כל מה שמומלץ

כל מזון והיתרון שלו, נתחיל ממצבי הרוח ומהתלונות הנפשיות אשר המנופאוזה מביאה איתה. ידעת שישנם מזונות אשר נלחמים בדיכאונות ומרוממים את מצב הרוח?

ויטמינים מסוג B  משפיעים בצורה פנומנלית על המצב הנפשי, חסרים בוויטמינים מסוג זה עלולים לעודד דיכאונות וחרדות. על מנת להעשיר את התפריט היומי בוויטמינים מסוג B, הוסיפו לתזונה אבוקדו, עלים ירוקים, דגנים מלאים, קינואה, כוסמת, שקדים ואגוזים.

בנוסף לוויטמין זה, גם אבץ בכמויות לא מאוזנות עלול להוות כאחד מהגורמים למצבי הרוח הירודים שאת חווה או עלולה לחוות. את האבץ תוכלי למצוא בגרעיני הדלעת והחמנייה, בצנוברים, שומשום, קשיו, קטניות, ברוקולי ועוד.

מזונות לחוזק ובריאות הגוף

על מנת לשמור על גוף בריא, צעיר ככל הניתן, עם מינימום תופעות לוואי, כאבים ומערכות חלשות, אכלי מזונות עשירים בחלבונים אשר יחזקו את הגוף ואת השריר, חלבונים ניתן למצוא במזונות מן החי לדוגמת דגים, סלמון, טונה, עופות, בשרים, ביצים ועוד, במאכלים מן הצומח לדוגמת טופו, ברוקולי ופטריות ועוד רבים.

מעבר לחלבונים העשירי את התפריט במינרלים, בברזל ובוויטמינים, אשר נמצאים במגוון הירקות הירוקים, בעלים, בירקות כתומים, בדגנים מלאים, אגוזים, קטניות ועוד.

הגוף מזדקן, כבר אמרנו? על מנת לשמור על עצמות חזקות ולמזער את הסיכויים להיחלשות העצמות ואי צפיפות העצם הנקרא גם אוסטאופורוזיס, אכלי מאכלים עשירים בסידן, ממוצרי החלב השונים ומוצרים אשר יחזקו את עצמות הגוף.

מנופאוזה ותזונה

מזונות כנגד גלי החום

סובלת מגלי חום? ישנם מזונות אשר מצננים את טמפרטורת הגוף ומסייעים כנגד תופעת גלי החום. מזונות אלו תוכלי למצוא בין מגוון רחב של מזונות מן הצומח הכוללים גם כרוב, ברוקולי, נבטים, אספרגוס, חסה ועוד. בהמשך נפרט לגבי דרכי בישול מומלצות ודרכי בישול שאינן מומלצות ועלולות אף לעשות את הפעולה ההפוכה מזו של מזונות אלו.

המאכלים מהם כדאי להימנע

וכעת, נדבר על חוקי ה"אל תעשי" בכל הקשור למזון ולמנופאוזה. ישנם מאכלים אשר מעוררים ומעודדים את חלק מתופעות הלוואי המזוהות עם המנופאוזה.

סוכרים ופחמימות ריקות, אלו מאכלים אשר מעודדים ומעוררים עצבנות, מתח, לחץ ותגובות שליליות של הגוף והנפש. נסי להפחית בשתייה ממותקת, בכפיות הסוכר בקפה, בקוראסונים ובבורקסים. ניתן להחליף את כוס המיץ לכוס מים עם פירות טבעיים, נענע וצמחי תבלין, או אפילו בחליטת תה קרה.
באשר לממתקים ולקינוחים, נסי להחליף שוקולדים בתמרים ואגוזים. ישנם גם מאכלים אלטרנטיביים במקום בורקסים, כמו למשל בורקס דפי האורז שמטריף בימים אלו את המדינה ומהווה פתרון מעולה כתחליף לבורקס האמיתי.

מאכלים חריפים, שוקולדים ומאכלים מטוגנים בשמן עמוק, אלו מאכלים אשר מעלים את טמפרטורת הגוף ומעודדים את גלי החום והזעות. נסי להחליף את המטוגן במאודה ולהפחית בחריף.

מומלץ להיוועץ עם תזונאית בכל הקשור לתזונה, המלצות ומזונות מהם כדאי להימנע.